SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   LINKY   KONTAKT

Fox Meadow's EDWARD "Eddie"

O: Peppel's LITTLE DAVE DUTCHMAN, M: Ch. Fox Meadow's ADORABLE WITCH
rodokmeň
Eddie
 • nar.: 5.5.2010
 • výška: 35 cm
 • váha: 7,3 kg
 • srsť: drsná
 • farba: tricolor
 • PL: 0/0
 • kupírovaný
 • Eddie
 • kastrovaný, nechovný pre zálomok na chvoste
 • Eddie
 • Fotky Eddieho

 • Dovoľte, aby som vám predstavila náš najnovší prírastok, ktorým je Eddie, alebo náš "pán užasný". Eddie je neproblematický a absolútne nenáročný psík s ktorým je radosť pracovať, ale k nám sa dostal ako problémový pes.

  V živote to naozaj nemal ľahké. Keď si ho majitelia brali, sľúbili, že sa mu budú venovať, chodiť s ním na cvičisko a pod. - žiaľ zostalo len pri sľuboch. Eddieho výchovu nezvládli a on sa s ich preňho nevyspytateľným a nepochopiteľným správaním vysporiadal po svojom - začal na nich preventívne útočiť. Namiesto zavolania si odbornej pomoci alebo čo len zmienení sa o problémoch v ich začiatkoch, si ich majitelia nechali pre seba, nechali si ich prerásť cez hlavu a po 4 rokoch (17.5.2014) sa rozhodli, že ich vyriešia vzdaním sa psa. Našťastie ho nešli utratiť, ani nedali do útulku, ale vrátili ho mne. To si cením.

  Eddieho prevýchova nebola jednoduchá, nežiadúce správanie bolo uňho rozvinuté "do dokonalosti" a rokmi perfektne upevnené. Nebola som si istá, či sa to podarí. Zvolila som modifikáciu správania pomocou pozitívnej motivácie, čo síce trvá dlhšie, ale je to podľa môjho názoru jediný spôsob práce s agresívnym psom ak chceme trvalé výsledky. Eddie ma príjemne prekvapil, nadšene plnil všetky úlohy, rýchle sa učil nové vzorce správania a bolo na ňom vidieť, aký je šťastný, že rozumie pravidlám a tomu, čo sa od neho chce, že konečne vie čo robiť aby bol "dobrý", chválený a odmeňovaný. Vďaka nemu som sa aj ja znovu veľa naučila.

  Skúšala som mu nájsť nový domov, no po roku snahy som usúdila, že to vzhľadom na jeho minulosť asi nebude možné. A tak je už náš, aj keď to znamená, že o moju pozornosť sa bude musieť deliť 7 psíkov. Je to náš povahovo najúžasnejší psík, snaží sa spraviť všetko čo mi na očiach vidí. Chodí s nami aj na agility tréningy, je to absolútny šprt a robí rýchlo veľké pokroky. Miluje ľudí, deti a väčšinu psov, od tých čo naňho útočia "neteriérsky" odíde. Je to zlatíčko, podarilo sa mi získať jeho úplnú dôveru a od druhého dňa čo je Eddie u nás, neprejavoval ani len náznaky agresívneho spávania. Ako správny teriér má samozrejme silný lovecký inštinkt a miluje aportovanie. Je absolútne neproblematický.

  Eddie sa narodil so zálomkom na chvostíku, ako šteniatko bol kupírovaný a nie je vhodný do chovu. Ku kastrácií sa síce zmluvne zaviazali jeho pôvodní majitelia, ale absolvoval ju až u nás.

  PS. Ak máte doma psíka a máte s ním nejaký (aj zdanlivo malý) výchovný problém, prosím obráťte sa na jeho chovateľa, alebo psieho trénera, nie je to žiadna hanba, naopak, dobrý chovateľ vám veľmi rád poradí, pomôže a nasmeruje vás tak, aby ste to spolu zvládli. Ohromne tým uľahčíte život ako sebe, tak psíkovi. Ak psíka nesprávnym prístupom naučíte správať sa agresívne, nebudete to riešiť, naopak, mesiace až roky to budete v ňom nevedomky upevňovať a "zdokonaľovať", až to zájde tak ďaleko, že sa ho rozhodnete vzdať, v 99% prípadov ho odsúdite na smrť a v 99% prípadov to bude chyba nie psa, ale vaša. Aj ja mám poučenie do budúcnosti - áno, aj pes so začiatočníckou, dokonalou a nepokaziteľnou povahou sa dá pokaziť. Ak nemáte chuť alebo čas venovať sa výchove psíka (akýkoľvek psík a teriér dvojnásobne, vyžaduje veľa času a úsilia, kým z neho vychováte "slušňáka"), prosím žiadneho si neberte. Eddie mal šťastie, že veľa času trávil v psích hoteloch, kde sa mu dostalo aspoň trochu pozornosti, výchovy a socializácie.

  PS2. Eddie dostal meno podľa postavy z filmu "Edward Scissorhands" - jeho osud bol žiaľ veľmi podobný, no príbeh nášho Eddieho má, zdá sa, happy end.


  Eddie Eddie Eddie
  Eddie Eddie

  aktualizované 26.05.2015