SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   GALÉRIA   LINKY   KONTAKT

ARCHÍV NOVINIEK:


rok 2015
13.09.15

Gilly oslávila svoje druhé narodeniny na svojom prvom agility preteku. Nemali sme natrénované so žiadnym psom, ale keďže preteky organizoval náš domáci klub, zúčastnili sme sa s 5 psami, s tým, že behať budeme ako na tréningu. Náš cieľ spraviť rekord a diskvalifikovať sa v 30 behoch za jeden víkend nám pokazili iba Gilly, Ashley a Banshee, ktoré dobehli po jednom behu. Banshee dokonca dobehla skúšku SA2 na výbornú a na 4. mieste. Ostatné dobehli ako inak, ako na našej šťastnej 13tke :)
Fotky nájdete tu.

08.08.15

German Nationals & Sommerfest PJRTCG - tam smeroval náš obligátny každoročný psí výlet do Nemecka. Výstavu German Nationals posudzoval pán Ian Darlow (UK), jeho posudzovanie bolo veľmi fajn, ku psíkom sa choval veľmi dobre a tak boli všetci v úplnej pohode. Prihlásených bolo 70 psov, triedy boli silne obsadené (8-14 psov v každej). Naša Destiny obsadila vo svojej triede 4. miesto, Ashley vyhrala triedu veteránov (triedu šampiónov som žiaľ zmeškala). Gilly som pôvodne nechcela vystavovať, ale keďže bol rozhodca tak fajn ku psom, nakoniec do kruhu išla a predviedla sa pekne. Vo svojej triede obsadila druhé miesto a nakoniec skončila ako res. najlepšia fenka všetkých otvorených tried (na prvom mieste skončila Top Noch Hayden - gratulujem!). Veľmi sa páčil aj psík Cuchulann Raf, ktorého som Radke Dařinovej pomohla získať z Írska. Cestou domov sme Radku navštívili, zrovna mali doma veľmi nádejné šteniatka po našej odchovankyni Fox Meadow's Firefly a našom psíkovy Little Trouble Frazzle.
Fotky nájdete tu.

apr.15

Tento rok si so psíkmi chodíme skoro každý víkend zabehať agility do All For Dog Vydrany.
Fotky z niektorých tréningov nájdete tu.

28.03.15

Špeciálna Výstava Terérov Viničné - boli sme uchovniť šteniatka z G-vrhu. Psík Ginger Fish "Barney" podmienky chovnosti splnil a už má absolvované aj potrebné vyšetrenia. Gillian tiež splnila podmienky chovnosti a získala aj svoj prvý CAC a CC.

feb.15

Psíci si užívajú zimu, naše snehové fotky nájdete tu.


rok 2014
nov.14

21-23.11.2014 - Trojvýstava v Záhrebe. Po dlhšom čase sme sa vybrali na zahraničnú FCI trojvýstavu. Bol to veľmi fajn výlet. Vystavovali sa Ashley, Destiny, Evička a Gilly. Pocity z výstav sú "klasika FCI" a máme konečne aj prvú "dobrú" v histórií Fox Meadow's. Príjemne prekvapilo Gillinkine dvojité víťazstvo v triede mladých v konkurencií 3 až 4 sučiek. Odniesli sme si teda Chorvátskeho Junior Šampióna a kvalifikáciu na Crufts pre Gilly a Chorvátskeho Veterán Šampióna pre Ashley. Fotky z výstavy nájdete tu.

jún.14

S časťou našej svorky sme boli na dovolenke v Chorvátsku. Fotky nájdete tu.

28.06.14

ART Trophy Rosenburg, AT - Rakúsky PRT a JRT klub oslavuje 30 rokov a pri tejto príležitosti zorganizoval dvojvýstavu, na ktorú pozval posudzovať zahraničných rozhodcov - špecialistov, pre JRT pána Simona Millsa z Austrálie a pre PRT pani Mary Strom (USA). Túto snahu sme samozrejme museli podporiť a zúčastnili sa so 4 fenkami. Výstava bola vo veľmi peknom prostredí a atmosféra bola výborná, neformálna, cítili sme sa tam naozaj fajn. Zúčastnilo sa tiež veľa krásnych PRT (prihlásených bolo asi 36 PRT). Pani Mary Strom asi chcela aby boli všetci spokojní a tak všetkým rozdala výborné (okrem psov ktoré ju nenechali na seba siahnuť, tie dostali VD), moje 4 psy majú veľmi pekné skoro identické posudky (pani rozhodkyňa im nevytkla nič). Poradie psov v triedach sa zdalo ľubovoľné, kľúč podľa ktorého posudzovala sa nikomu nepodarilo odhaliť. V záverečnom kruhu sa tak stretli PRT rôznych typov. Gilly bola v triede mladých V2, Evička v triede šampiónov V3, Destiny v triede otvorenej V4 a Ashley v triede veteránov V1, Veteransieger.
Rakúsky klub sa bude snažiť zorganizovať aj ďalší ročník, tak dúfajme že sa tieto výstavy stanú tradíciou, bolo by to určite fajn.

22.-25.05.14

Tréningový víkend v Herolticích - v čase našej neprítomnosti sa nám o psíkov obvykle stará Monika Kalábová, ktorej to s našou svorkou ide vynikajúco. A tak som sa rozhodla prihlásiť sa na víkendovku pod jej vedením pod názvom "Smečka a já". S kompletnou svorkou 6 teriérok. Bolo to veľmi fajn, aj my aj psíci sme sa naučili všeličo nové a hlavne som získala inšpirácie ako naše fungovanie a "hromadné cvičenie" zlepšiť.
Koniec mája žiaľ inak nie je úplne príjemný, Evička dostala babeziózu, ktorú sme našťastie podchytili včas a tak dúfame a veríme, že bude úplne v poriadku. Tiež nám majitelia vrátili Evičkinho brata Edwarda, ktorý je zatiaľ u nás a hľadá nový domov.

2.-4.05.14

Jarná výstava PJRTCG vo Wulkow. Tento rok nám obligátna účasť na Sommerfeste asi nevýjde a tak sme sa zúčastnili aspoň tejto veľmi vydarenej akcie. V piatok sme absolvovali "rýchlokurz" Treibbalu, v sobotu bola výstava a v nedeľu bonitácia PJRTCG. Výstavu posudzoval terrierman pán Peter McGuigan z Walesu. Ashley skončila v triede veteránov druhá, Gilly v triede dorastu tretia, Evička v silne obsadenej triede (otvorená drsnosrsté sučky do 31,5 cm) skončila na druhom mieste, Destiny svoju tiež silne obsadenú triedu (otvorená hladkosrsté sučky nad 31,5 cm) vyhrala. Tentokrát najviac "hviezdila" Fox Meadow's Firefly Radky Ševčikovej, ktorá vyhrala svoju silne obsadenú triedu (otvorená hladkosrsté sučky do 31,5 cm) a skončila ako najlepší teriér výstavy do 30,5 cm.
V nedeľu na bonitácií Evička aj Firefly skončili so známkou "výborná". Evička si týmto túto známku definitívne potvrdila.

22.03.14

Špeciálna výstava teriérov Viničné - PRT posudzoval pán Tibor Havelka. Gillinka mala svoju výstavnú premiéru, zvládla to na svoj vek veľmi pekne a získala známku "veľmi nádejná". Prihlásená bola aj Ashley do triedy veteránov, ale práve bola v najlepšom háraní a tak sme ju radšej nechali doma :)

21.01.14

Máme novú doménu! Okrem www.parson-russell.sk nás už nájdete aj pod www.foxmeadows.sk


rok 2013
18.09.13

Máme šteniatka! - Evička v piatok 13.9.2013 porodila 2 psíkov a 1 sučku. Všetci sú v poriadku a pekne rastú. Viac informácií na stránke "šteniatka".

27.08.13

Čakáme šteniatka - Evička (Ch. Fox Meadow's Evan Etc) bola v Nemecku 13.7. nakrytá anglickým importom, psom Foxwarren Henry. Na ultrazvuku sme videli 3 šteniatka, ktoré by sa mali narodiť okolo 15.9. a byť na odber v novembri. Obaja rodičia sú zdravotne testovaní: BAER obojstranne počujúci, PL 0/0, dedičné očné vady neg., PLL, LOA a SCA (DNA-testy) Clear. V prípade záujmu o šteniatko z tohto spojenia ma kontaktujte.

28.07.13

Tradične sme sa zúčastnili Sommerfestu PJRTCG a výstavy "German Nationals", ktorú posudzoval írsky špecialista pán Dessie Mackin a konala sa v Nemeckej obci Brillit. Fox Meadow's dopadli znovu výborne, v konkurencií asi 100 russellov. Firefly, Evan Etc a Destiny vyhrali svoje triedy, Ashley vyhrala triedu veteránov, Banshee bola v rovnakej triede ako Destiny na treťom mieste (z asi 8 sučiek). Najviac sme sa tešili z úspechu Destiny - rozhodcovi chýbajúce ucho vôbec nevadilo a páčila sa mu tak, že skončila ako najlepšia sučka triedy otvorenej a dokonca res. Best In Show, hneď za svojím otcom Ikom!

22.06.13

Testovanie na Spinocerebelárnu Ataxiu mojich chovných jedincov je ukoncené. Fox Meadow's Evan Etc, Banshee, Destiny a Little Trouble Frazzle sú SCA Clear. F-vrh je SCA Clear po rodicoch. Psy z D-vrhu sa musia otestovat jednotlivo, kedže ich otec je SCA Carrier. Sucky ktoré už v chove nepôsobia pre vysoký vek, testovat tento krát neplánujem - chovné jedince z (A,) B a C vrhu preto bude tiež treba otestovat zvlášt.
Do pozornosti znovu dávam clánok "Dedicná ataxia u Russell teriérov".

16.04.13

Na stránkach som spravila drobné úpravy, najhorúcejšou novinkou je nový clánok "Dedicnost farieb u russell teriérov" ktorý nájdete v sekcií "o plemene". Pribudla tam aj štatistika chovu PRT na Slovensku.

19.03.13

Konecne máme prvý výsledok testu na SCA - Spinocerebelárnu Ataxiu: Fox Meadow's Evan Etc "Evie" je SCA Clear/Normal!

17.03.13

Tak a máme tu 2 DNA testy na dedicnú ataxiu. Vedci v Anglicku a USA nezávisle na sebe odhalili 2 rôzne mutácie spôsobujúce dedicnú ataxiu u PRT. Test z Anglického Animal Health Trust (AHT) sa nazýva "Late Onset Ataxia" (LOA), test vyvynutý v Missiouri sa nazýva "Spinocerebellar Ataxia" (SCA). LOA sa vyskytuje najmä v KC líniách, SCA je castejšia v JRTCGB/JRTCA líniách - funguje aj na "nemeckú" ataxiu. Väcšina PRT je zmes týchto línií a tak bude potrebovat obidva DNA testy. Treba sa pripravit na to, že v budúcnosti bude ešte tretí DNA test - u PRT sa vyskytuje aj Early Onset Ataxia, na ktorú test zatial nemáme.
Vzhladom na tieto nové vedecké poznatky som upravila clánky:
"Dedicná ataxia u Russell teriérov" a "Zdravotné vyšetrenia u PRT"

18.01.13

"Pre vedu a výskum" a to, že Queenie pochádza z Kennel Club línií kde sa "AHT-LOA" vyskytla, som ju nechala tiež otestovat a vyšla "CLEAR". Týmto mám testovanie v AHT na LOA uzavreté, všetky moje psy + celý D a F vrh sú LOA CLEAR.