SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   LINKY   KONTAKT

POVAHA

- pôvod a história
- povaha a výchova

EXTERIÉR

- PJRT foto
- JRT alebo PRT?
- ako má PRT vyzerať
- spanning guide
- srsť a farby

ŠTANDARDY

- štandard PRT - FCI
- štandard PRT - KC
- štandard JRTCGB
- štandard JRT - FCI

CHOV

- zdravie
- štatistika SK chovu
- vylučujúce vady
- o zuboch
- genetika farieb

PRE BUDÚCICH MAJITEĽOV

- načo je PP?
- kúpa šteňaťa
- psa alebo sučku?
- "cenník"

STAROSTLIVOSŤ

- trimovanie
- lepenie uší

OSTATNÉ:

- literatúra

PARSON (JACK) RUSSELL TERRIER

povaha, výchova, špecifiká plemena a držanie


svorka Pre lepšie pochopenie tohto psíka si prosím pozrite aj článok o histórií a pôvode plemena. Russell teriér je každučkým kúskom tela poľovný pes a na to nesmieme nikdy zabúdať. Je stavaný na tvrdú prácu ktorú v sezóne vykonáva každý deň od skorého rána do neskorého večera, takže od neho nemôžete očakávať, že bude celé dni spokojne ležať na gauči, keď sa vrátite z práce tak zas vo vašom lone, nechá sa škriabkať - a s touto náplňou života bude spokojný...
Tento psík oplýva nevyčerpateľnou energiou a obrovskou inteligenciou - musíte ho zamestnať! Vie sa samostatne rozhodovať a niekedy môže byť obtiažne byť preňho zaujímavejší ako okolie - ale dá sa to!
Ľahko a rád sa učí, je zvedavý a rád spoznáva nové veci. Výborným pomocníkom pri výcviku je clicker. Russell teriér je veľmi citlivý a vnímavý, nesmie sa s ním zaobchádzať hrubo - má jemnejšiu povahu ako iné teriéry. Veľmi sa hodí na rôzne psie športy ako agility, flyball, frisbee, dostihy a coursing, obedience a pod. - je to veľmi všestranný psík a pri správnom prístupe mu pôjde všetko. Výcvik ale preňho musíte spraviť zábavným a zaujímavým, len tak budete úspešný.
Tento psík je nesmierne inteligentný - inteligenciu ale nesmieme zamieňať s cvičiteľnostou. Russlíci majú vlastnú hlavu a často úspešne cvičia oni svojho majiteľa, ak je neskúsený a preto toto plemeno nie je vhodné pre človeka ktorý ešte nemal psa a neovláda "psiu reč". Pri výchove tohto psíka je najdôležitejšia dôslednosť. Teda prv ako psíka začnem vychovávať sa treba rozhodnúť čo smie a čo nesmie a dôsledne to dodržiavať, aby psík pochopil pravidlá. Čo teriérovi dovolíte raz, ho pravdepodobne už nikdy neodučíte.
Pre svoj atraktívny vzhľad a veselú, vnímavú povahu sa často používa vo filmoch a reklamách, čo býva často na škodu, lebo na základe reklamy/filmu si ho často kúpia ľudia, ku ktorým sa absolútne nehodí. Je nevhodný pre nervóznych ľudí, a ľudí, ktorí nemajú čas sa mu venovať každý deň. Pri správnej výchove a dostatku pozornosti je to veľmi príjemný spoločník a rodinný pes. Šteniatka bývajú, ako pri každom plemene, o dosť divokejšie ako dospelé psy. Nie je nutné aby majiteľ bol fanúšik psích športov, tento psík bude šťastný aj ako spoločník človeka s ktorým bude smieť všade chodiť, absolvuje dlhé prechádzky a rôzne "bežné" zábavky ako napr. aportovanie loptičky alebo hru so psími kamarátmi v parku.


Výchova:

Pred príchodom psíka domov je dôležité aby sa celá rodina dohodla na pravidlách čo psíkovi dovolia a čo nie, čo sa od neho v akej situácií bude vyžadovať - a toto potom všetci členovia domácnosti dôsledne dodržiavali. Psíkovy musíte pravidlá zrozumiteľne vysvetliť a trvať na ich dodržiavaní, len vtedy sa aj on aj vy budete spolu cítiť dobre. Russlíkovi nikdy nesmiete dovoliť niečo čo si za normálnych okolností neprajete - stačí jedno pochybenie, psík si to obvykle zapamätá a máte problém, ktorého sa už možno nikdy nezbavíte. Nezabúdajte že dôležitá je pozitívna motivácia a ak psík neposlúcha, s najväčšou pravdepodobnosťou bude chyba v komunikácií - psík nepochopil čo sa od neho očakáva.


dostihy

Zamestnanie, pohyb a zostávanie sám doma:

Psík potrebuje každodenné zamestnania a pohyb. Tohto psíka by si nemali kupovať zamestnaní ľudia ktorí ho nechajú 8 a viac hodín denne zavretého v byte.
Ak ste pracovne vyťažený a psíka nemôžete vodiť so sebou do práce alebo mu zabezpečiť počas vašej neprítomnosti inú osobu na starostlivosť, nekupujte si žiadneho psíka. Ak túžite po zvieratku, bude lepšie ak si kúpite mačku, ktorá vašou neprítomnosťou nebude trpieť tak ako pes. Pes je zviera svorkové a každé odlúčenie od svorky mu spôsobuje smútok. To sa často prejavuje ničením zariadenia bytu, štekaním a zavýjaním - čo nie je z jeho strany žiadna zlomyseľnosť, ale jednoducho je nešťastný že nemôže byť s vami. Najmä mladého, veľmi aktívneho a temperamentného psíka by ste nemali nechávať dlhodobo samého doma. Psíka treba na to, že občas bude musieť doma zostať sám, navykať veľmi postupne - rozhodne nie nechať psíka hneď samého 2 alebo viac hodín. Psíky sa vekom obvykle ukľudnia a dospelý (3-4 ročný), naučený a dostatočne zaťažený psík nemá problém príležitostne vydržať sám aj 8 hodín a túto dobu obvykle prespí. Nebolo by však zodpovedné psíka nechávať samého doma takto dlhú dobu pravidelne.


Poľovný inštinkt:

Nesmieme zabudnúť že PRT je poľovné plemeno a teda má poľovný inštinkt. Tento sa u mojich psov prejavuje spravidla až okolo 1,5-2,5 rokov veku. Teda to, že vám psík dovtedy zver nenaháňa, je super, ale nedá sa spoliehať že to tak zostane navždy. Jedného dňa sa môže rozbehnúť za stopou/zajacom/srnou a vráti sa o hodinu - v lepšom prípade. Ak so psíkom budete dôsledne cvičiť, samozrejme sa ho dá naučiť neloviť, ale treba počítať s tým, že to pravdepodobne nepôjde "samo", ako sa hovorí. Lovecký inštinkt je ale obvykle výhodou pri výcviku (akomkoľvek), ak sa usmerní správnym smerom.


Evi a Desi

Srsť:

Krátka alebo drsná - vždy tvrdá.
Krátka srsť celoročne veľmi pĺzne. Od pĺznutia pomôže psa vyčesať gumeným česadlom 1-2x do týždňa. Na jar obvykle psy púšťajú podsadu, na tú pomôže furminátor. Ale opatrne, aby ste ním psíkovi neodstránili celú podsadu!
Broken a drsná srsť - niekoľko krát ročne ju treba trimovať. Interval je veľmi individuálny, každý pes zarastá rôzne rýchlo a mení sa to aj podľa ročného obdobia a hormonálneho rozpoloženia - úprava je obvykle potrebná raz za 2 týždne (veľmi chlpaté psy) až cca. raz za 4 mesiace (broken psy). Drsnosrsté psy pĺznu o niečo menej ako krátkosrsté.
V každom prípade odporúčam výkonný vysávač. Srsť russell teriéra (ak je taká ako má byť) má výhodu, že je v podstate samočistiaca a nič sa v nej nezachytáva, blato po usušení samé opadá.
Kúpanie - psíka s kvalitnou srsťou netreba kúpať šampónom nikdy. Ak sa zablatí a blato nestihne do príchodu domov opadať, môžete ho osprchovať čistou vlažnou vodou. Iná špina ako olej od auta zmizne o pár dní sama. Ak sa vám psík vyváľa v niečom naozaj "supervoňavom" (zdochnutý potkan, zdochnutá ryba a pod.), môžete ho okúpať kvalitným šampónom pre drsnosrsté psy. Okúpaním v šampóne srsť zmäkne a veľmi sa zníži jej odolnosť voči špine a počasiu, takže je dobré sa mu vyhnúť. Pred trimovaním a výstavou psa nikdy nekúpte!
Každý russell je trochu inej farby, dvaja rovnaký neexistujú. Drsnosrstí sa krížia s hladkosrstými, tak tam tiež nie je vždy jasné, čo zo šteniatka bude. Chová sa veľa typov psov, pretože na rôzne druhy práce v rôznych oblastiach sú potrebné rôzne psy. Každý chovateľ má svoj typ, alebo niekoľko svojich vlastných typov russellov.
Najlepšiu šancu získať pekného, kvalitného a zdravého psíka budete mať ak necháte výber druhu srsti a farby na osud, keďže toto sú vlastnosti pre psíka najmenej podstatné.


Byt alebo záhrada?

PJRT môžte chovať aj v byte, aj vonku. Ideálna situácia je dom so záhradou, kde pes má voľný prístup aj von aj dnu. Či je v záhrade alebo byte, potrebuje nejakú náplň, inak si ju nájde sám, a to takú, ktorá majiteľa nie vždy poteší. Je to pes, ktorý má veľmi rád prítomnosť ľudí, preto by úplne sám v záhrade alebo kotci asi trpel. Ak ho necháte bez dozoru v záhrade, dôkladne skontrolujte plot, lebo ak zbadá vonku niečo zaujímavé, určite si to pôjde pozrieť, prípadne to ponaháňať. My máme jednu fenku, ktorá rada "testuje" ploty, čisto pre potešenie z toho že sa jej ho znovu podarilo prekonať :) Psíka určite treba aj zo záhrady zobrať pravidelne na prechádzku.


Znášanlivosť s inými domácimi zvieratami:

Pes má poľovný inštinkt - aj keď šteniatko vyrastá s mačkou, nezaručuje jej to celoživotné bezpečie - môže sa stať, že ak sa mačka náhodou rozbehne, v psovi sa inštinkt jedného dňa prebudí a mačku začne loviť. No nie je to pravidlo, je veľa prípadov kedy sa tieto psy s mačkami znášajú výborne. Ale šteniatko by malo byť od malička na mačky zvykané. Ak máte doma mačku, je dobré umožniť jej prístup na vyvýšené miesta, kam pes nedosiahne, aby v prípade potreby mala kam ujsť. Tiež býva pravidlom, že jackovia ktorí tolerujú "svoje" mačky, napriek tomu cudzie "vraždia", takže na to pozor.
S hlodavcami a operencami sa správny russell teriér nespriatelí nikdy - pri pohľade na ne sa zmení na zabijáka. Tieto psy sa okrem brlohárenia totiž veľmi úspešne používajú aj na likvidáciu myší a potkanov. Moje psíky sú neoceniteľnými pomocníkmi pri likvidácií všetkých druhov hlodavcov na našom pozemku - tie nemajú najmenšiu šancu. Likvidujú žiaľ aj divožijúce operence.


synchronizovaný gaučing

Znášanlivosť s inými psami:

Ako každý iný pes vyžaduje dôslednú socializáciu a výchovu. Niektoré psy majú sklon najmä z neistoty k napádaniu iných psov, socializácia v mladom veku je nevyhnutná. Šteniatko sa musí naučiť správne komunikovať s ostatnými psami. Základy by malo získať už u chovateľa, nový majiteľ ale nesmie nič zanedbať. Tiež je potrebné aby v rannom veku šteniatko malo len pozitívne skúsenosti - negatívna skúsenosť s iným psom vás môže vrátiť o týždne až mesiace dozadu.
Tieto psy sú teriéry a nie ovce, na to nesmieme zabúdať. Väčšina z nich sa aj pri dobrej socializácií nebude neobmedzene znášať s každým psom bez rozdielu. Psy obvykle majú problém s cudzími psami ktoré sa správajú "neslušne" a nedodržiavajú "psiu etiketu". Je na majiteľovi, aby bol pre psa spoľahlivým vodcom ktorý vyrieši všetky nepríjemné situácie, nenechá im svojho psa na pospas, aby pes nebol nútený riešiť ich sám. Konfliktné situácie obvykle vznikajú v prípade, že sa jeden zo psov správa neslušne, alebo pes útočí "preventívne" z neistoty. Riešením je ukázať mu, že od druhého psa (ktorý je napr. veľký, čierny a zdá sa mu nebezpečný) mu nič nehrozí.


Držanie vo svorke:

Držanie vo svorke je možné, ale jej formovanie treba robiť s citom a hlavne postupne. Je dobré nechať medzi psami 1-3 ročné vekové odstupy. Pri rovnako starých psoch rovnakého pohlavia si koledujete o problémy. Psi-samci sa obvykle znesú lepšie ako sučky. V období hárania sučiek ale obvykle končia všetky "chlapské priateľstvá". Stáva sa tiež, že 2 jedince sa začnú nenávidieť na život a na smrť a bude možné držať ich už len oddelene.
U nás mám svorku 4 sučiek, ktoré vychádzajú bez problémov. Majú 10, 7, 4 a 3 roky. Šéfkou je 7-ročná sučka, ktorá dokáže so svorkou veľmi citlivo pracovať a zároveň ľudí považuje za svoju najvyššiu autoritu. Ak zaregistrujem vznikajúci konflikt, obvykle ho "šéfka" má vyriešený prv ako sa stihnem otočiť a čokoľvek povedať alebo spraviť. Stačí jej na to len reč tela a pohľad, vo "vážnejších prípadoch" zavrčanie. Za čo som jej nesmierne vďačná. Ja usmerňujem a podporujem ju a ona zas "pasie" moju svorku :) Piata, najstaršia sučka, žiaľ musí bývať zvlášť. Na prechádzky môžu všetci spolu, ani cez plot sa neriešia, ale behať doma navoľno bez konfliktov táto sučka nedokáže. Treba počítať s tým, že rovnováha v teriérskej svorke je krehká a na jej porušenie stačí často veľmi málo.
Pokiaľ sa strhne bitka, v žiadnom prípade nedávajte ruky medzi dvoch bijúcich sa teriérov! Psy je najlepšie oddeliť chvatom za kožu na krku, ak je to bezpečne možné, ak nie je, tak chvatom za chvost alebo zadné nohy. Ak sa psy do seba napevno zakusnú, pomôže ich dať do sprchy, postriekať hadicou alebo namočiť do nádoby s vodou.
Psy v žiadnom prípade nenechávajte spolu bez dozoru ak si nie ste istí, že sa určite znesú. Pri držaní viac jedincov je potrebné ich počas neprítomnosti rozdeliť po párikoch. V prípade bitky sa obvykle celá svorka vrhne na jedného psa a bez zásahu by ho mohli zabiť, ako žiaľ mnohí chovatelia na vlastnej koži skúsili.


Zdravotné problémy:

Russell teriéry sú prirodzené, bezproblémové a zdravé plemeno - vyplýva to zo spôsobu držania anglickými pracovnými chovateľmi, u ktorých doteraz funguje prirodzený výber - kto má problémy, zomiera. Len vďaka tomu je plemeno tak zdravé. ALE:
Pri výbere šteniatka si dajte pozor - keďže bežný Európsky chovateľ takýto prirodzený výber už niekoľko generácií nepraktizuje, plemeno je značne populárne a veľa ľudí sa snaží jeho prostredníctvom na úkor psov zbohatnúť. V žiadnom prípade nekupujte šteniatko bez preukazu o pôvode - je veľmi pravdepodobné, že bude mať problémy - a okrem toho sa ľahko môže stať, že vám predajú kríženca ktorý sa na jacka len podobá. Viac k téme PP si prečítate tu
V SR a ČR nie sú do chovu potrebné žiadne zdravotné vyšetrenia. Seriózny chovateľ ale svoje chovné psy vyšetruje, a to na nasledovné dedičné choroby:
šteniatka PL - luxácia pately - výsledok musí byť 0/0
Dedičné očné vady - u PRT sa vyskytuje najmä katarakt
BAER - audiometrické vyšetrenie - či pes počuje na obidve uši
DNA testy sa robia na PLL (primárna luxácia očnej šošovky), tiež máme 2 testy na dedičnú ataxiu a to LOA (Late Onset Ataxia) a SCA (Spinocerebellar Ataxia).
Podrobnejšie články na tému zdravie nájdete tu.


Kúpa šteňaťa:

Ak si už vyhliadnete chovateľa, choďte ho nezáväzne navštíviť, uvidíte ako drží svoje psy a šteniatka, ako sú socializované, aké majú povahy. Tiež sa nezabudnite spýtať aké vyšetrenia na dedičné vady u svojich psov robí. Každý chovateľ ktorý odchoval istý počet šteniatok sa stretol aj s väčšími alebo menšími problémami, na to sa tiež spýtajte. Ak chovateľ tvrdí, že ešte neodchoval žiadnu vadu a má za sebou 5-10 alebo viac vrhov, tak vám nehovorí pravdu.
Podrobný článok na tému kúpa šteňaťa nájdete tu.


Ashley a Beetlejuice

Na záver:

Pes má niektoré vrodené vlastnosti potrebné pri love líšok, ktoré by mohli byť pri jeho chove ako spoločenského psa považované za zlé - je to štekanie, hrabanie, prílišný temperament a energia. Ak vám toto vadí, nekupujte si russella!
Ak už doma máte dobre vychovaného mladého psa, russell teriér mu bude výborným spoločníkom. Staršie psy ale môžu byť z divokého temperamentného šteňaťa otrávené a nevrlé.
Kúpu psa si dopredu dobre rozmyslite, lebo pes nie je vec, ktorú môžete odložiť keď vás omrzí. Psy plemena PRT žijú priemerne 15 rokov.
Samozrejme sa môže stať, že váš PRT bude doma kľudný a úplne bezproblémový, žiadne divoké tornádo (to väčšina pri správnom prístupe a dostatočnom vyžití vonku je). Treba ale počítať s tým, že ak sa psíkovi pár dní nebudete venovať, určite vymyslí niečo čo sa vám páčiť nebude.



(c) B. Košáriová