SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   LINKY   KONTAKT

POVAHA

- pôvod a história
- povaha a výchova

EXTERIÉR

- PJRT foto
- JRT alebo PRT?
- ako má PRT vyzerať
- spanning guide
- srsť a farby

ŠTANDARDY

- štandard PRT - FCI
- štandard PRT - KC
- štandard JRTCGB
- štandard JRT - FCI

CHOV

- zdravie
- štatistika SK chovu
- vylučujúce vady
- o zuboch
- genetika farieb

PRE BUDÚCICH MAJITEĽOV

- načo je PP?
- kúpa šteňaťa
- psa alebo sučku?
- "cenník"

STAROSTLIVOSŤ

- trimovanie
- lepenie uší

OSTATNÉ:

- literatúra

Parson Russell alebo Jack Russell?Parson Russell Terrier (KC, FCI)

Od uznania KC a FCI v r. 1990 sa plemeno značne zmenilo. Väčšina chovateľov plemena nevstúpila do KC, ale naďalej chová mimo KC/FCI a tak v KC a FCI prakticky neexistujú mentori. Rozhodcovia allrounderi na FCI výstavách preferujú typ, ktorý sa čím viac podobá na foxteriéra. Z PRT sa stal výstavý pes, ktorý síce väčšinou má zachované pôvodné inštinkty, ale väčšina FCI šampiónov je na svoje pôvodné určenie pre svoju veľkosť a stavbu tela nevhodná. Tento pes vo veľa bodoch štandardu nevyhovuje, ale je preferovaný rozhodcami na FCI/KC výstavách a preto veľmi populárny. Niekedy mu zo srandy hovoria "Sheila Atter Terrier", pretože táto pani sa najviac zaslúžila o uznanie plemena KC a pomohla určiť typ, ktorý sa bude chovať.


(Parson) Jack Russell Terrier (chovaný mimo KC/FCI, podľa JRTCGB štandardu)

Pôvodný anglický pracovný teriér. Psík skoro kvadratického rámca, peferovaná výška je 28-35cm. V špecializovaných kluboch nezastrešených mnohoplemenným registrom sa často nazýva Jack Russell Terrier. Medzi Parson Russell Teriérmi ešte občas nájdete aj tento pôvodný pracovný typ. Exteriér tohto psíka je v prvom rade funkčný - dôraz sa kladie na malý obsiahnuteľný hrudník, flexibilitu, rovné normálne uhlené končatiny, silnú kostru. Mnoho chovateľov - nadšencov sa ho snaží zachrániť. Medzi týchto chovateľov patrí aj ch.st. Fox Meadow's. V ČR už nie je možné tieto psy chovať pod FCI a niektorí chovatelia preto z FCI odchádzajú.


Jack Russell Terrier (KC, FCI)

Austrálčanom sa systematickým chovom čo najnižších a najdlhších psov podarilo vyšľachtiť nové plemeno, ktoré FCI uznala pod názvom "Jack Russell Terrier". S Anglickým pracovným teriérom má ale spoločného okrem názvu a farby málo. Jedná sa o psíka skôr spoločenského ako pracovného, psíka mohutnejšieho dlhého rámca na krátkych nožičkách. FCI núti chovateľov v niektorých členských krajinách aby svoje psy rozraďovali podľa výšky buď k plemenu "Parson Russell Terrier" alebo "Jack Russell Terrier". Krajina pôvodu (Veľká Británia) zmenila štandard Parson Russell Teriéra, ktorý dovoľuje, aby PRT bol rovnako vysoký ako JRT a trvá na tom, že plemená treba rozlíšiť nie podľa veľkosti, ale podľa rodokmeňa a stavby tela. Tento psík, ak spĺňa štandard FCI, nespĺňa štandard JRTCGB a v kluboch, ktoré ho používajú, nie je uchovniteľný.


Situácia v USA:
Do r.2001 bolo plemeno vedené v AKC ako aj špecializovaných kluboch pod názvom "Jack Russell Terrier" - jedná sa ale o dlhonohé plemeno. JRTCA si dal zaregistrovať názov Jack Russell Terrier ako ochrannú známku, a preto ho nikto okrem tohto klubu v USA používať nesmie. Od r. 2001 je plemeno v AKC vedené pod názvom "Parson Russell Terrier" a zároveň v AKC bol uznaný aj krátkonohý FCI-JRT pod názvom "Russell Terrier" - kvôli ochrannej známke JRTCA musel AKC vynechať z názvu "Jack". V AKC a špecializovaných kluboch nájdete ako výstavné PRT, tak pracovné (P)JRT.

Porovnanie:


Parson Russell Terrier (FCI)
 
Parson Jack Russell Terrier
 
Jack Russell Terrier (FCI)Pracovný (P)JRT (bielo-hnedý drsný naľavo)
a FCI-JRT (tricolour hladký napravo)
(nejedná sa o fotomontáž - foto: (c) A. Heller)


FCI-PRT pracovného typu (tricolor hladký naľavo, cca. 32 cm)
a 2 FCI-JRT (Foto: G. Vitmannová).


historická fotografia sealyham teriérov


Dvaja FCI-PRT: menší pracovného a väčší výstavného typu.Autor: (c) B. Košáriová
Aktualizované: 05.12.2019