SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   LINKY   KONTAKT

POVAHA

- pôvod a história
- povaha a výchova

EXTERIÉR

- PJRT foto
- JRT alebo PRT?
- ako má PRT vyzerať
- spanning guide
- srsť a farby

ŠTANDARDY

- štandard PRT - FCI
- štandard PRT - KC
- štandard JRTCGB
- štandard JRT - FCI

CHOV

- zdravie
- štatistika SK chovu
- vylučujúce vady
- o zuboch
- genetika farieb

PRE BUDÚCICH MAJITEĽOV

- načo je PP?
- kúpa šteňaťa
- psa alebo sučku?
- "cenník"

STAROSTLIVOSŤ

- trimovanie
- lepenie uší

OSTATNÉ:

- literatúra

Psa alebo sučku?


'Benny' - Fox Meadow's April Skies ... túto otázku si kladie každý začínajúci psíčkar. Zo skúseností môžem na ňu odpovedať asi takto - je to jedno a je výhodnejšie nechať to na osud (pokiaľ nemáte s budúcim psíkom konkrétne chovateľské zámery). U russella toto platí niekoľkonásobne - ak si výber zúžite na konkrétny druh a farbu srsti (nedajbože aj konkrétne farebné znaky) a ešte aj pohlavie, znížite si tým aj šancu získať pekného a zdravého psíka - pokiaľ zrovna nemáte obrovské šťastie, alebo ochotu čakať aj niekoľko rokov.
Rozdiely medzi psom a sučkou sú fyziologické. Ak ich prirovnáme k ľuďom - psi bývajú záletníci (ale vedia byť k psím dámam aj veľkí gentlemani) a sučky zas typické ženské, o ktorých často nevieme ako uvažujú, čo spravia ako ďalšie a bývajú hormonálne ovplyvnené. Psi sú oproti tomu veľmi dobre vypočítateľní.


Akí sú psi-samci?

Hovorí sa že sú tvrdší, dominantnejší, menej prítulní a veľkí záletníci. Ja som mala naopak psíka, ktorý sa odo mňa nepohol, bez problémov sa nechal odvolať od háravej sučky a bol vcelku mazlivý. Psík bol povahovo výborný na akýkoľvek druh výcviku vrátane záchranárskeho. O psoch-samcoch sa hovorí že sú bitkári - medzi sebou sa ale často znesú oveľa lepšie ako 2 sučky. Ich bitky bývajú väčšinou len drobnými súbojmi - aby si ukázali, kto z nich je silnejší. Kdežto sučky sú schopné bojovať na život a na smrť. Psi-samci sú k deťom vhodnejší ako sučky, ktoré si zvyknú obhajovať svoj pelech a bývajú k deťom menej tolerantné. Niektorí sú veľkí záletníci, ale dôslednou výchovou sa to dá zvládnuť.


Aké sú sučky?

Hovorí sa že makkšie, prítulnejšie a maznavejšie, ľahšie ovládateľnejšie. Mám doma jednu, ktorá nie je ani jedno z tohoto a je veľký introvert. Je to samostatný nezávislý lovec, ktorý je ale našťastie podplatiteľný jedlom. Druhá sučka je síce rovnaký lovec, ale rada spolupracuje a je extroverntná. Na ňu klišé o sučkách platí. Sučky sú vo všeobecnosti ťažšie vypočítateľné a ich správanie často ovplyvňujú hormonálne zmeny. Nezabúdajme aj na to, že na sučku 2x ročne v období hárania treba dávať veľký pozor, aby nemala nechcené šteniatka.

Som toho názoru, že povaha je závislá skôr od konkrétneho jedinca ako od pohlavia. Do veľkej miery sa dedí, takže chovateľa sa pýtajte na povahu rodičov, ak sa chcete dozvedieť, aké asi bude vaše šteniatko.
(c) B. Košáriová