SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   LINKY   KONTAKT

POVAHA

- pôvod a história
- povaha a výchova

EXTERIÉR

- PJRT foto
- JRT alebo PRT?
- ako má PRT vyzerať
- spanning guide
- srsť a farby

ŠTANDARDY

- štandard PRT - FCI
- štandard PRT - KC
- štandard JRTCGB
- štandard JRT - FCI

CHOV

- zdravie
- štatistika SK chovu
- vylučujúce vady
- o zuboch
- genetika farieb

PRE BUDÚCICH MAJITEĽOV

- načo je PP?
- kúpa šteňaťa
- psa alebo sučku?
- "cenník"

STAROSTLIVOSŤ

- trimovanie
- lepenie uší

OSTATNÉ:

- literatúra

DRUHY OSRSTENIA A FARBY U RUSSELL TERIÉROV

U russell teriéra by síce srsť a farba mali byť tým posledným, na čo sa pozeráme, v tomto smere je jediná dôležitá kvalita srsti. Srsť je dvojitá - hustá a tvrdá krycia srsť a hustá mäkká podsada - táto kombinácia psovi poskytuje dokonalú ochranu pred vplyvmi počasia. Osrstené by malo byť aj brucho. Pri posudzovaní russell teriéra si treba farbu a druh srsti odmyslieť. Štandard ale povoľuje len isté farebné variácie a druhy srsti, ktoré sa vám tu pokúsim priblížiť.
Druh srsti aj farby sa v súčastnosti dajú geneticky testovať - link na článok ku genetike farieb nájdete nižšie. Článok je z r. 2013, väčšina vecí je stále platná, v posledných rokoch boli objavené nové alely a článok časom zaktualizujem. Pri vzniku článku som nechala niektorým zaujímavým jedincom spraviť DNA testy, pre potvrdenie teórií.

Článok o genetike farieb nájdete tu.

3 DRUHY SRSTI:


KRÁTKA
Krátka srsť

Krycia srsť je krátka, tvrdá a hustá, hustejšia ako u chrtov alebo pinčov a má podsadu. Niekedy na chvoste, zadných nohách a krku rastú dlhšie chlpy, ktoré sa pred výstavou strihajú.

DRSNÁ
Drsná srsť

Krycia srsť je tvrdá a dlhšia po celom tele, tvorí bradu a obočie, na nohách sa tiež nechávajú trochu dlhšie chlpy. Tieto psy sa upravujú trimovaním. Tým sa udržuje srsť v dobrej kondícií, aby poskytovala psovi dobrú ochranu pred poveternostnými vplyvmi.

BROKEN
Broken

Broken je niečo medzi krátkou a drsnou srsťou. Pes je skoro krátkosrstý, ale kde-tu mu rastú dlhé chlpy. Obvykle máva bradu a obočie a dlhšie chlpy rastú aj na chrbte. Pes má na tele zmes krátkych a dlhých chlpov. Broken psy sa tiež upravujú trimovaním.

Krátka srsť Drsná srsť Broken

Všetky 3 variety sa navzájom krížia, v poriadku sú všetky medzistupne od úplne krátkej srsti až po dlhú huňatú drsnú srsť. Kríženie je veľmi dôležité pre zachovanie kvality srsti. Ak sa navzájom pária len krátkosrsté psy medzi sebou, srsť stráca hustotu a podsadu. Whippetia srsť je u russella nežiadúca. Ak sa navzájom pária len drsní, srsť začne byť príliš dlhá a vlnitá. Chov všetkých variant srsti spolu v neposlednom rade zabezpečuje širokú genetickú základňu.
Druh srsti je možné otestovať DNA testom, u PRT ovplyvňuje druh srsti gén nazývaný "furnishings", teda "fúzy a brada". Dlhšia, drsná srsť je dominantná. Jedince, ktoré sú homozygoti a nemajú žiadnu furnishings alelu, sú čisto hladkosrsté. Väčšina PRT sú heterozygoti a srsť majú od hladkej s pár dlhými chlpami, po viac drsnú. Homozygoti s 2 alelami furnishings sú veľmi chlpatí, ako naša Evička.

-----

FARBA

Štandard hovorí o farbe nasledovné: "Celá biela alebo prevažne biela s trieslovými, citrónovými alebo čiernymi znakmi, alebo hociktorá kombinácia týchto farieb". U russellov je biela farba regulovaná génom pre bielu strakatosť. Pes má teda gén pre niektorú základnú farbu (čiernu, hnedú, čiernu s pálením alebo hnedú s čiernym sedlom) a táto je prekrytá bielou. Nos musí byť vždy čierny. Biela teda z genetického hľadiska nie je biela - každý pes má nejakú "základnú farbu" - ale u skoro čistobieleho psa ju skoro nevidieť. Pomôcť rozpoznať farbu vtedy môže ticking - bodky v podsade, ktoré sa často sezónne zvyknú objavovať a miznúť. Bielo-hnedý pes bude mať hnedý ticking na chrbte, ale môže mať čiernu masku alebo tmavšie až čierne končeky chlpov (táto farba sa nazýva bielo-sobolia a je odtieňom bielo-hnedej).

Povolené farby sú u russellov nasledovné:

BIELA
biela

TRICOLOR
tricolor
BIELO-HNEDÁ
bielo-hnedá
BIELO-ČIERNA
bielo-čierna

Najčastejšie sfarbenie je tricolor, na druhom mieste je bielo-hnedé a bielo-čierne. Tiež sa vyskytuje farba bielo-sobolia - takýto pes sa označuje ako bielo-hnedý, napriek tomu že končeky hnedých chlpov má čierne. Tricolor môže byť od tmavej tricolor až po hnedú s čiernym sedlom - šteniatka majú pri narodení spravidla viac čiernej, ktorá postupne vybledne do hnedej. Bielo-čierna bola dlhú dobu raritou, pretože starí chovatelia "puristi" sa tejto farbe vyhýbali. Do plemena sa totiž dostala krížením s fell (patterdale) teriérom a chovatelia ju považovali za znak kríženia. Z histórie ale vieme, že čistokrvný russell neexistuje, takže je to dosť pokrytecký prístup.

-----

TICKING A FĽAKY NA POKOŽKE

Ľudia si tieto dva pojmy často zamieňajú.
TICKING
pes s tickingom

Sú to farebné bodky v podsade v bielej srsti. U mnohých psov je to sezónna záležitosť a v priebehu roka sa intenzita bodiek mení. Je spôsobený rovnakým génom ako u dalmatíncov. U novorodeného šteniatka ho teda nevidieť, objaví sa až vekom. Dedí sa domimantne a má ho asi 98% russellov. Nie je to vada.

FĽAKY NA POKOŽKE
fliačiky na bruškách šteniatok

Pigmentové škvrny na pokožke sú úplne normálne a žiadúce. Ak má pes kvalitnú štandardnú srsť, tak v žiadnom prípade nepresvitajú. Tieto škvrny nijak nesúvisia s tickingom a viditeľné sú hlavne na bruchu.

-----

Z CHOVU VYLUČUJÚCE FARBY

(foto z webu)

ČOKOLÁDOVÁ
čokoládová farba

Pri tomto sfarbení je čierna farba nahradená čokoládovou a pes má aj čokoládovo sfarbený nos. Čokoládové sfarbenie sa dedí autosomálne recesívne - šteňa tejto farby sa môže narodiť len ak majú pre toto sfarbenie vlohu obaja "normálne sfarbení" rodičia. Pes touto farbou samozrejme nijak netrpí, ale nie je vhodný na chov.

ŽÍHANÁ / PÁSIKAVÁ
žíhaná farba

Dedí sa dominantne a teda aspoň jeden rodič musí byť žíhaný aby sa narodilo žíhané šteniatko. Vďaka tejto vlastnosti sa vyskytuje veľmi zriedkavo. Na fotke sú JRT bez PP.

SIVÁ / MODRÁ
sivá farba

Toto sfarbenie je spôsobené zosvetľujúcim génom. Čierna farba srsti aj nos sú zosvetlené na sivú. Dedí sa autosomálne recesívne, teda vlohu musia niesť obaja normálne sfarbení rodičia. Je takisto ako čokoládové sfarbenie veľmi zriedkavé.

(c) Bibiána Košáriová