SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   LINKY   KONTAKT

POVAHA

- pôvod a história
- povaha a výchova

EXTERIÉR

- PJRT foto
- JRT alebo PRT?
- ako má PRT vyzerať
- spanning guide
- srsť a farby

ŠTANDARDY

- štandard PRT - FCI
- štandard PRT - KC
- štandard JRTCGB
- štandard JRT - FCI

CHOV

- zdravie
- štatistika SK chovu
- vylučujúce vady
- o zuboch
- genetika farieb

PRE BUDÚCICH MAJITEĽOV

- načo je PP?
- kúpa šteňaťa
- psa alebo sučku?
- "cenník"

STAROSTLIVOSŤ

- trimovanie
- lepenie uší

OSTATNÉ:

- literatúra

(Parson) Jack Russell Terrier

Štandard plemena podľa JRTCGB a BJRTC
(Jack Russell Terrier Club of Great Britain a British Jack Russell Terrier Club)
originálny štandard používaný veľa klubmi doteraz

pracovný Parson (Jack) Russell Terrier

Charakteristika: Teriér musí pôsobiť aktívne, čulo a ostražito. Má imponovať svojou nebojácnou a veselou povahou. Treba mať na pamäti, že Jack Russell je pracovný teriér a má mať zachované tieto inštinkty. Nervozita, zbabelosť alebo nadmerná agresivita by mala byť potláčaná a pes by mal vždy vystupovať sebavedomo.

Celkový vzhľad: Odolný, robustný teriér, stále čulý a pripravený, merajúci v kohútiku od 25,4 do 38,1cm (10-15 inch). Dĺžka tela musí byť proporcionálne vyvážená k výške. Pes by mal vyzerať kompaktne a vyvážene a byť vždy v pevnej, tvrdej kondícií.

Hlava: Má byť dobre vyvážená a proporcionálna k telu. Lebka má byť plochá, pri ušiach strednej šírky, zužujúca sa smerom k očiam. Stop má byť viditeľný, ale nie nadmerne zvýraznený. Dĺžka papule od nosa k stopu má byť o niečo kratšia ako vzdialenosť od stopu k temennému hrbolu. Nos má byť čierny. Čeľuste majú byť silné, dobrých kostí so silne osvalenými lícami.

Oči: Mandľového tvaru, tmavej farby, plné života a inteligencie.

Uši: Malé, klopené v tvare V, nesené dopredu tesne pri hlave, strednej hrúbky.

Papuľa: Silné zuby, horné tesne prekrývajú spodné.

Krk: Suchý a svalnatý, dobrej dĺžky, smerom k pleciam sa postupne rozširujúci.

Predné končatiny: Plecia majú byť šikmé a posadené dobre dozadu, jasne vyhranené v kohútiku. Nohy silné s rovnými kosťami a so správne zarovnanými kĺbmi. Lakte visia kolmo k telu a pracujú voľne po stranách.

Telo: Hrudník má byť plytký, úzky a predné nohy nemajú byť príliš daľeko od seba, čo dodáva atletický vzhľad a hrudník nepôsobí mohutne. Iba ako pomôcka platí, že hrudník by mal byť dostatočne malý na to, aby sa dal ľahko za ramenamy objať rukami strednej veľkosti, keď je teriér v dobrej pracovnej kondícií. Chrbát má byť silný, rovný a v porovnaní s výškou dávajúci vyvážený obraz. Bedrá mierne klenuté.

Zadné nohy: Silné, svalnaté s dobrým zauhlením a zahnutím kolenného kĺbu, dávajúce veľkú hnaciu silu. Päty majú byť pri pohľadu zozadu rovné.

Labky: Okrúhle, mačacie, s pevnými vankúšikmi, nevytáčajúce sa ani dnu ani von.

Chvost:
Pomerne vysoko nasadený, nesený veselo. Proporčný k telu, väčšinou 10 cm (4 inch) dlhý, umožňujúci dobré uchopenie rukou.
(Poznámka: dĺžka sa vzťahuje na kupírovaný chvost, vo vačšine EU štátov platí zákaz kupírovania)

Srsť: Hladká, bez toho aby bola riedka a nedávala dostatočnú ochranu pred počasím a porastom. Drsná alebo broken, bez toho aby bola vlnitá.

Farba: Biela má prevládať (t.z. aspoň 51% musí byť bielej) s trieslovými, čiernymi alebo hnedými znakmi. Žíhané znaky sú neprípustné.

Pohyb: Pohyb má byť voľný, čulý, dobre koordinovaný, rovný pri pohľade z predu aj zozadu.

Zvláštne poznámky: Staré jazvy alebo zranenia, v dôsledku práce alebo úrazu, nemajú mať vplyv na hodnotenie teriéra v kruhu, pokiaľ nerušia jeho pohyb alebo jeho schopnosť pracovať alebo sa rozmnožovať.

Jack Russell nemá vykazovať silné znaky iného plemena.

Chyby: Plachosť, nezaujatosť, nadmerná agresivita, vady skusu, slabé čeľuste, mäsité uši, prestavanosť, sudovitý hrudník, vybočené lakte, úzka panva, zadné nohy bez zauhlenia, ťarbavý alebo nezdravý pohyb, "veslovanie", hodvábna alebo vlnitá srsť, príliš veľa farby (menej ako 51% bielej), piskľavý alebo slabý hlas, málo osvalenia alebo napätia pokožky, slabá výdrž alebo obsah pľúc, dôkazy cudzej krvi.

Poznámka: Pre účel výstav sú teriéry delené do 2 skupín: 25,4-31,5cm (10-12,5"), a 31,5-38,1cm (12,5-15")(c) JRTCGB

(BK)