SUČKY   PSI   ŠTENIATKA   ODCHOVY   PRT   O NÁS   LINKY   KONTAKT

POVAHA

- pôvod a história
- povaha a výchova

EXTERIÉR

- PJRT foto
- JRT alebo PRT?
- ako má PRT vyzerať
- spanning guide
- srsť a farby

ŠTANDARDY

- štandard PRT - FCI
- štandard PRT - KC
- štandard JRTCGB
- štandard JRT - FCI

CHOV

- zdravie
- štatistika SK chovu
- vylučujúce vady
- o zuboch
- genetika farieb

PRE BUDÚCICH MAJITEĽOV

- načo je PP?
- kúpa šteňaťa
- psa alebo sučku?
- "cenník"

STAROSTLIVOSŤ

- trimovanie
- lepenie uší

OSTATNÉ:

- literatúra

Zdravotné vyšetrenia u PRT

Na Slovensku k uchovneniu PRT nie je potrebné absolvovať žiadne zdravotné vyšetrenie. Vo vyspelých krajinách však kluby majú povinné zdravotné vyšetrenia a preto sa darí ich výskyt v chove minimalizovať. Každý dobrý chovateľ by ich mal absolvovať v svojom záujme, bez ohľadu na to či povinné sú alebo nie sú. Záujemca o šteniatko tak ľahšie rozlíši chovateľa od množiteľa. Množitelia svoje psy spravidla zdravotne netestujú. Majitelia niektorých krycích psov tieto zdravotné vyšetrenia vyžadujú aj u sučiek a bez nich krytie nedovolia. Ak máte záujem svoju sučku kryť kvalitným psom zodpovedného majiteľa, neobídete sa bez nich.
Máme k dispozícií 5 DNA testov - chovateľom odporúčam bez ich absolvovania nekryť - tieto testy sú jednoznačné a dá sa nimi zabrániť odchovu postihnutých šteniat.


K dispozícií je pre toto plemeno 2 druhy vyšetrení:

FYZICKÉ VYŠETRENIE PSÍKA U VETERINÁRA:


1. Luxácia patel - PL

Vyšetruje sa pohmatom, bez anestézy. Je to veľmi jednoduché vyšetrenie, aby však bolo správne a platné, je treba ho absolvovať u veterinárneho lekára ktorý sa špecializuje na pohybový aparát. Vyšetrenie je často veľmi subjektívne a niektorí vyšetrovatelia nespoľahliví, preto v prípade pochybností je vhodné absolvovať vyšetrenie u nepárneho počtu posudzovateľov a zariadiť sa podľa výsledku na ktorom sa zhodne väčšina. Cena je rôzna, jedná sa vzhľadom na jednoduchosť spravidla o najlacnejšie vyšetrenie. Vzhľadom na malé rozšírenie tejto choroby v populácií by sa na chov mali využívať len jedince s výsledkom 0/0.


2. Dedičné očné vady

Vyšetruje sa bez anestézy, doktor na vyšetrenie psa využíva niekoľko prístrojov. Oči je potrebné rozkvapkať. Oční špecialisti sú na Slovensku dvaja - MVDr. Faga na veterinárnej klinike v Trnave na Zavarskej ul. a MVDr. Trbolová v Košiciach. Certifikát je platný 1 rok, pretože niektoré dedičné očné vady sa prejavujú až v neskoršom veku a veterinár preto dokáže posúdiť len momentálny stav psa. U PRT je najrozšírenejším ochorením dedičný katarakt a toto vyšetrenie je zatiaľ jediný spôsob, ako ho odhaliť.
Na chov sa majú využívať iba jedince ktoré sú negatívne na všetky dedičné očné vady.


3. Audiometrické vyšetrenie - BAER, AEP

Audiometrické vyšetrenie je možné robiť v Bratislave na klinike Sibra a v Trnave na Zavarskej. Niekde ho robia žiaľ zásadne v sedácií. V Nemecku je na niektorých klinikách možné absolvovať toto vyšetrenie bez sedácie. Faktom zostáva že pes ktorý vykazuje pri vedomí správne krivky, ich v sedácií nebude mať horšie. Bez sedácie vyšetrenie zaberie viac času a vyžaduje si viac trpezlivosti. Šteniatka do 6 mesiacov sú pritom najjednoduchší pacienti. Na chov sa majú využívať len jedince, ktoré sú obojstranne počujúce.GENETICKÉ VYŠETRENIA - DNA TESTY:

Výsledok genetického vyšetrenia môže byť čistý, prenášač alebo postihnutý. Na chov môžete použiť psa bez ohľadu na výsledok, je ale potrebné spáriť ho s takým partnerom, aby sa nemohli narodiť postihnuté šteniatka. Tieto vyšetrenia robí množstvo laboratórií, asi najvýhodnejšie je kúpiť si celý balík na MyDogDNA.com


1. Genetické vyšetrenie na luxáciu očnej šošovky - PLL

Je dostupné od jesene 2009.


2. Genetické vyšetrenie na neskorú formu dedičnej ataxie - Late Onset Ataxia - LOA

Dostupné od novembra 2012..


3. Genetické vyšetrenie na spinocerebelárnu ataxiu - Spinocerebellar Ataxia - SCA

Dostupné od januára 2013.


4. Genetické vyšetrenie na juvenilnú encefalopatiu - Juvenile Brain Disorder - JBD

Dostupné od apríla 2018.


5. Genetické vyšetrenie na Amelogenesis Imperfecta - AI

Dostupné od marca 2019.6. Genetické vyšetrenie na neonatálnu granulopriválnu ataxiu - NGA

Ešte nie je dostupné. Gén spôsobujúci toto ochorenie bol objavený v r. 2018.Všetky dostupné DNA testy psíkovi urobia za priaznivú cenu 100 eur v Genoscoper Laboratories vo Fínsku. Zároveň otestujú psa všetkými DNA testami (aj od iných plemien) a na niektoré vybrané vlastnosti (farba, druh srsti a pod.) Po zakúpení testu na internete vám zašlú sadu, ktorou u veterinára spravíte psovi štetôčkami odber buniek zo sliznice úst a zašlete naspäť do Fínska. O 3 týždne sa môžete tešiť na výsledok, napr. ako u našej Destiny. Nejakú dobu vám budú profil psa aktualizovať s novými DNA testami zdarma. Po uplynutí dlhšieho času a objavení nových testov si môžete za 40 eur kúpiť upgrade a nové testy psovi doplnia už bez zasielania nových vzoriek.(c) B. Košáriová, máj 2019

<< domov